Australian Independent Records Labels Association announce 2020 AIR Award nominees

The ceremony is set to take place in Adelaide this October

The Australian Independent Records Labels Association has announced the swathe of artists up for top honours at this year's AIR Awards, celebrating the achievements of Australia's independent music sector over the past 12 months

This year sees the likes of Julia Jacklin, Sampa The Great, Stella Donnelly and The Teskey Brothers leading the nominations, while other artists in the mix include Flume, Pond, Tones & I, Haiku Hands, Dom Dolla, Dyson Stringer Cloher and more. 

 

Coinciding with Indie-Con Australia, the AIR Awards are slated to go down on Thursday October 1, with organisers discussing the possibility of an online event if COVID restrictions are still in place. 

 

“The Indie-Con Australia conference provides the music industry both nationally and locally an opportunity to come together to support each other through these challenging times as well as have important conversations about navigating the future,” South Australia's Innovation and Skills Minister David Pisoni said today in a statement. 

 

“The AIR Awards will recognise and celebrate the inspiring talent of Australia’s independent artists during what has been a tough time for the music industry. Congratulations to all the award nominees on their success."

 

 

Check out the full list of nominees below.  

 

Independent Album Of The Year:

Ainslie Wills – All You Have Is All You Need

Julia Jacklin – Crushing

Sampa The Great – The Return

Stella Donnelly – Beware Of The Dogs

The Teskey Brothers – Run Home Slow

 

Independent Song Of The Year:

Ainslie Wills – ‘Fear Of Missing Out’

Dom Dolla – ‘San Frandisco’

Julia Jacklin – ‘Don’t Know How To Keep Loving You’

Sampa The Great – ‘Final Form’

Tones And I – ‘Dance Monkey’

 

Breakthrough Independent Artist Of The Year – Presented By PPCA:

Angie Mcmahon

Carla Geneve

Stella Donnelly

Tones And I

Vlossom

 

Best Independent Hip-Hop Album or EP:

Allday – Starry Night Over The Phone

Horrorshow – New Normal

Sampa The Great – The Return

Shadow – Cream

Tasman Keith & Stevie Jean – Evenings

 

Best Independent Soul/R’n’B Album or EP:

Caiti Baker – The Dust (pt. 1)

Jordan Rakei – Origin

Laneous – Monstera Deliciosa

The Soul Movers – Bona Fide

Tiana Khasi – Meghalaya

 

Best Independent Country Album or EP:

Charlie Collins – Snowpine

Cool Sounds – More To Enjoy

Felicity Urquhart – Frozen Rabbit

Lee Kernaghan – Backroad Nation

Lucky Oceans – Purple Sky

 

Best Independent Blues And Roots Album or EP:

Bobby Alu – Flow

Dyson Stringer Cloher – Dyson Stringer Cloher

Julia Jacklin – Crushing

Paul Kelly – Live At The Sydney Opera House

The Teskey Brothers – Run Home Slow

 

Best Independent Pop Album or EP:

Cub Sport – Cub Sport

G Flip – About Us

Jack River – Sugar Mountain (Deluxe)

Stella Donnelly – Beware Of The Dogs

Tones And I – The Kids Are Coming

 

Best Independent Rock Album or EP:

Angie Mcmahon – Salt

Bad//Dreems – Doomsday Ballet

Jess Ribeiro – Love Hate

Nick Cave & The Bad Seeds – Ghosteen

Pond – Tasmania

 

Best Independent Heavy Album or EP:

Alpha Wolf – Fault

Northlane – Alien

Ocean Sleeper – Don’t Leave Me This Way

Superheist – Sidewinder

Thornhill – The Dark Pool

 

Best Independent Punk Album or EP:

Ausmuteants – …Present The World In Handcuffs

Dear Seattle – Don’t Let Go

Dz Deathrays – Positive Rising: Part 1

The Gooch Palms – III

Hexdebt – Rule Of Four

 

Best Independent Dance or Electronica Album or EP:

Flume – Hi This Is Flume (Mixtape)

Hermitude – Pollyanarchy

Huntly – Low Grade Buzz

The Jungle Giants – Heavy Hearted 1,2,3,4 AM Remixes

Sui Zhen – Losing, Linda

 

Best Independent Dance, Electronica or Club Single:

Confidence Man – ‘Does It Make You Feel Good?’

Dom Dolla – ‘San Frandisco’

Flume – ‘Rushing Back (Feat. Vera Blue)’

Haiku Hands – ‘Dare You Not To Dance’

PNAU – ‘Solid Gold’

 

Best Independent Jazz Album or EP:

Angela Davis – Little Did They Know

Joe Chindamo – Arias

Kate Ceberano and Paul Grabowsky – Tryst

Mike Nock; Hamish Stuart; Julien Wilson; Jonathan Zwartz – This World

Phil Slater – The Dark Pattern

 

Best Independent Classical Album or EP:

Amy Dickson – In Circles

Joseph Tawadros – Betrayal Of A Sacred Sunflower

Katie Noonan and Australian String Quartet – The Glad Tomorrow

Richard Tognetti & Erin Helyard – Beethoven & Mozart Violin Sonatas

Stuart Skelton, West Australian Symphony Orchestra, Asher Fisch – Tristan Und Isolde

 

Best Independent Children’s Album or EP:

Hillsong Kids – Songs Of Some Silliness

Pevan & Sarah – Be Kind

Regurgitator’s Pogogo Show – The Really Really Really Really Boring Album

The Vegetable Plot – Season Two

The Wiggles – Party Time!

 

Head to AIR's website for all the details.

 

Comments